“3×2: Topoğrafya” | Gösterim

“3×2: Topoğrafya”

Bu etkinlik sona ermiştir.

“3×2: Topoğrafya”

İstanbul Modern Sinema, Türk Tuborg A.Ş’nin katkılarıyla hazırladığı çevrimiçi ve ücretsiz programlarına “3×2: Topoğrafya” adlı programla devam ediyor.  Aralık ayına kadar her ay iki üçlemenin gösterileceği 3×2 program dizisinin ilki olan Topoğrafya,  25 Ekim – 6 Kasım 2021 tarihleri arasında müzenin web sitesi üzerinden ücretsiz erişime sunuluyor 

Bu ayki üçleme ikilisinin odağında görsel ve öyküsel mekân olarak coğrafya var. İlki; adını taşıdığı köyden alan, İranlı yönetmen Abbas Kiyarüstemi’nin 1987-1994 yılları arasında çektiği “Köker”, diğeri de Patricio Guzmán’ın 1973’teki darbe sonucunda yaşanan Şili’nin darbeler, katliamlar, acılarla dolu geçmişine baktığı “Şili” üçlemesi sinemaseverleri bekliyor.

Bazen film eleştirmenlerinin bazen yönetmenlerin kendilerinin adlandırdığı, birbirine ortak bir karakter, tema veya mekân üzerinden ilişkilenen üç filmlik seriler, büyük bir hikâyenin parçaları olabildiği gibi birbirinden bağımsız öykülerin ancak bir araya geldiğinde yarattığı bir çatı görevi de görebilir.

İstanbul Modern’in web sitesi üzerinden erişime sunulan filmler, gösterim programında belirtilen tarih-saat aralıklarında yayında kalıyor.

 

Işığa Özlem, 2010

31 Ekim – 2 Kasım 2021

Yönetmen: Patricio Guzmán

1973’te Pinochet tarafından gerçekleştirilen darbe sonrasında ülkesinden ayrılmak zorunda kalan Guzmán’ın üçlemesi, Şili’nin bu acı tarihini coğrafyası üzerinden okur. İlk film dünyanın dört bir yanından gelmiş astronomların galaksileri incelemek için buluştukları 3000 metre yükseklikteki Atakama Çölü’nde geçiyor. Yukarıda parlak neredeyse saydam gökyüzüyle yıldızlar, aşağıda ise kuma gizlenmiş mumyalar, Pinochet diktasının kurbanlarının kemikleri ve onları arayan aileler. Yıldızlarla kemikler arasında kurulan bu şiirsel bağlantı filmin görselliğine de yansır.

Sedef Düğme,2015

2-4 Kasım 2021

Yönetmen: Patricio Guzmán

Guzmán ikinci filminde bu kez yaşamın temel kaynağı olan suyun hafızasına kulak veriyor. Sedef Düğme, okyanusta bulunan iki gizemli düğmenin hikâyesinin peşinde giderken, Şili topraklarının karanlık geçmişine, okyanusu kana bulayan Pinochet’nin diktatörlüğüne ve “beyaz adamın” lanetine de yer veriyor. Belgesel, doğayı tüm görkemiyle gözler önüne sürerken, insanların birbirlerine karşı acımasızlıklarını Şili’nin yerlileri üzerinden perdeye yansıtıyor.

Rüyaların Dağları,2019

4-6 Kasım 2021

Yönetmen: Patricio Guzmán

Yönetmenin üçlemedeki en kişisel filmi olan bu belgesel, Santiago’nun etrafını duvar gibi çevreleyen uçsuz bucaksız And Dağları (yerel halkın deyişiyle Cordillera) üzerine. Ülkesine yıllarca dönemeyen bir aydın olarak Cordillera’ya dair hislerini, çocukluk anılarını, dağların tanıklık ettiği politik ve doğal tahribatı, Pablo Salas’ın arşiv görüntülerini birleştiren film, büyüleyici görselliği ve şiirsel anlatımıyla Şili’nin ruhunu anlamaya çalışıyor.https://www.istanbulmodern.org/tr

ETKİNLİĞİ PAYLAŞ
ETKİNLİK TAKVİMLERİ
 • Başlangıç Tarihi
  31 Ekim, 2021  12:45
 • Bitiş Tarihi
  06 Kasım, 2021  23:45
 • Lokasyon
  Online etkinlik
 • Mekan
  Mekan belirsiz
 • Katılım Bilgisi
  https://www.istanbulmodern.org/tr
 • Ücret
  Ücretsiz
Etkinlik Bilgisi
 • Başlangıç Tarihi
  31 Ekim, 2021  12:45
 • Bitiş Tarihi
  06 Kasım, 2021  23:45
 • Mekan
  Online etkinlik
 • Etkinlik Tipi
Benzer Etkinlikler
23 Haziran, 2022
ÜCRETSİZ
İstanbul
06 Ağustos, 2022
İstanbul
06 Ağustos, 2022
Balıkesir
06 Ağustos, 2022
İstanbul
07 Ağustos, 2022
Balıkesir