Kanlı Nigar Müzikali | Müzikal

Kanlı Nigar Müzikali

Bu etkinlik sona ermiştir.

Kanlı Nigar Müzikali

Geleneksel Türk Tiyatromuzun en önemli figürlerinden biri olan Kanlı Nigar’ın dramatik, eğlenceli, müzikli, danslı macerasını anlatılıyor. Sadık Şendil’in yazdığı 2 perdelik seyirlik bir oyun olan Kanlı Nigar, Geleneksel Türk Tiyatrosunun pek çok öğesini bünyesinde koruyup, tiyatromuzun büyük ustalarına bir selam göndererek yad ediyor.

Yoksul bir ailenin kızı olan Nigar zengin, hoppa bir ailenin yanına hizmetçi olarak verilmiştir. Evin beyinden hanımına, köpeğinden kedisine kadar herkes ile birçok sorun yaşayan, birçok zorluklara maruz kalan Nigar, neden Kanlı Nigar olmuştur? Olayın sırrı bu aslında: Her ne kadar her şeyi tecrübe etmişse de bir şekilde bu gidişe dur demenin yolunu hep arıyor ve sonunda da kendi yolunu çiziyor Nigar.

Kadının fendi erkeği yendi düşüncesinin dramatik bir işleme ile ön plana çıkartıldığı oyunda, Nigar, hayatın onca yükünü en ağır bedellerle ödemiş olan bir kadın. Ama sonunda hayat ona yaşamayı da öğretiyor.Aksaray’da çıkan büyük yangında evi yanan Nigar, Saka Abdi’nin yardımı ile İstanbul’un nezih bir mahallesine şirin bir konağa taşınır. Konağın sahibi Agâh Efendi, Nigar’ın zengin, soylu bir aileden gelen iffetli dul bir hanımefendi olduğunu sanmaktadır. Oysa Nigar nice canlar yakmış nice ocaklar söndürmüş doğru basmaz çil horozun kızı Cihan Yandı Kanlı Nigar’dır. Borçlu olduğu kişiler çok geçmeden Nigar’ın izini bulacaktır. Bu arada Nigar’ın da Agâh Efendi ile kapatılması gereken eski bir hesabı vardır. Agâh Efendi, Nigar’ın kim olduğunu da, evinde ne işler çevirdiğini de uzun zaman bilmez. Ancak Nigar’ın Saka Abdi’yi kandırması nedeni ile mahalleliyi ayağa kaldıran Abdi sonunda Nigar’ın gerçek kimliğini tekrar ortaya çıkarır. Bu arada Nigar’ın öz kızı Bedide, Agâh Efendinin Narçın adlı kalem Efendisi oğluna sevdalanır ki bu da öykü içinde öykü giriftliği sağlar oyuna. Aynı zamanda Nigar’ın eski kırıklarından ve alacaklılarından mahalli tipler eve gelmeye başlarlar, hayat boyunca erkeklerden çok çekmiş olan Nigar, evine gelen adamlara çeşitli tuzaklar kurarak onları zor duruma sokar.

2 saat süren Kanlı Nigar, günümüze kadar en sade haliyle gelen ender yapıtlardan biridir.https://www.biletix.com/etkinlik/0KY06/TURKIYE/tr

ETKİNLİĞİ PAYLAŞ
ETKİNLİK TAKVİMLERİ
 • Başlangıç Tarihi
  16 Nisan, 2021  18:00
 • Bitiş Tarihi
  16 Nisan, 2021  20:00
 • Lokasyon
  Ankara, Çankaya
 • Ankara Çayyolu Cüneyt Gökçer Sahnesi
 • Katılım Bilgisi
  Katılım bilgisi yok
 • Ücret
  69.00 TL
Etkinlik Bilgisi
Benzer Etkinlikler
23 Haziran, 2022
ÜCRETSİZ
İstanbul
06 Ağustos, 2022
İstanbul
06 Ağustos, 2022
Balıkesir
06 Ağustos, 2022
İstanbul
07 Ağustos, 2022
Balıkesir